19. Tavaszi tőzikés erdők

2019.04.30 | Zettisch Róbert

Tőzikés erdők Magyarországon

Minden év elején, amikor az erdő fái még csak ébredeznek téli álmukból felkeresem Magyarország legismertebb tőzikés helyeit. Március elején ugyanis szinte egyszerre növeszt virágot több millió tő tavaszi tőzike, és ha épp a virágzás csúcsán sikerül elkapnom, akkor valóságos virágszőnyegben úszik a táj. Ilyen tavaszi tőzikés virágtenger található a Vas megyei Körmendhez tartozó horvátnádaljai Dobogó erdőben, valamint a Győr-Moson-Sopron megyei Csáfordjánosfa község közelében. Mindkét helyen tanösvényt is kialakítottak, és a virágmezők kellős közepén lehet gyalogolni sétautakon.

De nemcsak a látvány lélegzetelállítóan szép ilyenkor. A virágmezőhöz közeledve hirtelen megcsap a tavaszi tőzike finom illata. Egy-egy virágnak nincs különösebben érezhető szaga, ilyen mennyiségben viszont rendkívül kellemes illatfelhőben úszik az erdő. Néhány perc elteltével azonban eltűnik az illatos varázs, ennyi idő alatt ugyanis hozzászokik az orr, és utána már csak ritkán érezni a finom illatokat. Az itt töltött órák szinte percek alatt elillannak, ezért szeretek minden évben újra és újra eljönni.

Tavaszi tőzike a horvátnádaljai Dobogó-erdőbenTavaszi tőzike a horvátnádaljai Dobogó-erdőben

A tavaszi tőzike

A tavaszi tőzike a tavasz egyik első nagy tömegben nyíló virága. A hóvirág rokona, hagymás növény, elsősorban ligeterdőkben található meg. Karcsú, elegáns, harang alakú, nagyon szép virágunk. Virágzásának csúcspontja időjárástól függően minden évben máskorra esik, de leginkább március elején érdemes keresni.

Rovarmegporzású növény, virágának azonban minden része mérgező, idegrendszerre ható mérget termel. Erre a védelemre elsősorban azért van szüksége, mert a tavasz egyik első, egy helyen nagy tömegben nyíló virágént fokozottan ki van téve az állatok étvágyának.

Folyók, árterek és galériaerdők

A tavaszi tőzikék életüket a patakoknak, folyóknak köszönhetik. A folyóvizek rendszeres kiöntései ugyanis galériaerdők kialakulásához vezet, ami az életterét jelenti ennek a virágnak. A folyókhoz közelebbi részeken, a gyakoribb vízzel való elöntéses részeken puhafás ligeterdők, a magasabb, ritkábban elöntött területeken pedig keményfás ligeterdők alakulnak ki.

Ezekben a keményfás ligeterdőkben tavasszal, amikor a fák lombozata még nem veszi el az éltető napfényt, virágba borulhat az erdők alja. Nagy tömegben nyílik a tavaszi tőzike, de találkozni ligeti csillagvirággal és később odvas keltikével is. Jellemző fái a kocsányos tölgy, a magyar kőris, a vénic szil, aljnövényzetük pedig meglehetősen gazdag.

A keményfás ligeterdők az 1800-as évek előtt Magyarország 20%-át borították, mára ennek az 1%-a maradt csak meg. De nemcsak emiatt érdemes vigyázni rájuk, hanem mert rendkívül szépek is, és nélkülük tavaszi tőzike sem nyílna.

Csáfordjánosfán a Répce-folyó és a Kócsod-patak önti el a területet, Horvátnádalján pedig a Rába és a Pinka-patak. Ez utóbbi vize olyannyira tiszta, hogy vizében csaknem 30 különböző halfaj él, köztük a szivárványos pisztránggal és a dunai ingolával.

Tavaszi tőzike galéria:

Tőzike tanösvény, Csáfordjánosfa:

  • A tanösvény hossza 4 km
  • Egész évben szabadon látogatható, de március elején, a tavaszi tőzikék virágzásakor érdemes a leginkább idejönni
  • A tavaszi tőzikék virágzása minden évben - néhány hét csúszással - máskorra esik, és a vízviszonyok is befolyásolják a láthatóságot, ezért a Fertő-Hanság Nemzeti Park Facebook oldalán érdemes tájékozódni
  • A tanösvényre vezető földutat a Csáfordjánosfa - Répceszemere aszfaltút mentén tábla jelzi. Innen indul a gyalogút, és az autót is itt lehet leparkolni
  • Karbantartott, egyértelmű, könnyű sétával bejárható útvonal, de kora tavasszal, magasabb vízálláskor egyes részein gumicsizma szükséges lehet. Elvileg a tanösvény egy kört ír le, azonban a térképen kívül semmi sem jelzi a körutat. Érdemesebb csak oda-vissza nyílegyenesen megtenni az utat a tőzikés erdőben, mert tavasszal a látnivalók itt vannak.
  • A tanösvény többi, körút része tehát nem a tavaszi tőzikék virágzásakor, hanem késő tavasszal, kora nyáron nyújt izgalmas látnivalókat, elsősorban a mocsérrétek virágaival

  • A Répcét nemcsak ligeterdők, hanem rétek, legelők is kísérik, amelyeket az erdőkhöz hasonlóan gyakran vagy talán még gyakrabban elönti a víz. A vízállásos helyeken idővel mocsárrétek alakulnak ki. Ilyen mocsárrét található a keményfás ligeterdő közelében is. A tanösvény erdőből kivezető része a mocsárrétek élővilágával ismertet meg.

    Ezt az utat azonban nem a tavaszi tőzikék virágzásakor, hanem jóval később, április-májusban érdemes bejárni, amikor már találkozni lehet agárkosborral, szibériai nőszirommal és réti iszalaggal is. Aztán a nyár végén a kornistárnics és az őszi kikerics virágai csábíthatnak erre a részre egy újabb sétára.

Dobogó-erdő tanösvény, Horvátnádalja:

  • A tanösvény hossza 2 km
  • Szabadon látogatható az év bármely szakában, de március elején érdemes megnézni, a tavaszi tőzikék virágzásakor
  • Karbantartott, egyértelmű, könnyű sétával bejárható útvonal, de magas vízálláskor a gumicsizma jól jöhet egyes részein
  • Horvátnádalja Malom utcájából indul egy földút, ez vezet ki a Pinka-patak töltéséhez. Száraz időben egészen a töltésig ki lehet jutni autóval, esős időben azonban a sár miatt inkább a falu szélén célszerű letenni az autót. A falutól kb. 600 m-re kezdődik a tanösvény.